Dusza naszej cywilizacji zależy od ucywilizowania naszej duszy. Wyobraźnia naszej kultury zależy od kultury wyobraźni.

James Hillman

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań koncentrujących się na rozumieniu z perspektywy psychoanalitycznej współczesnych i historycznych zjawisk kulturowych.  Czy wcześniejsze definicje socjologii i psycholgii mają swoje zastosowanie w czasach „płynnej nowoczesności?”, które domagają się radykalnego przedefiniowania terminu „tożsamość”? Czy i jak kształtuje nas paradygmat myślenia, w którym żyjemy? W jaki sposób wczesne definicje psychologii C. G. Junga dotyczące psychiki zbiorowej wydają się odzwierciedlać najnowsze zmiany w naszej kulturze? Czym jest dusza we współczesnej psychologii analitycznej, i w jaki sposób obejmuje wątki wykluczone z kultury zachodniej w toku jej rozwoju? Jak zmieniło się znaczenie psychoanalizy w kulturze i w codziennym życiu w stosunku do jej początków? Co mówią nam o mechanizmach psychiki zbiorowej współczesne wątki obecne w literaturze i w filmie? Czy slogan „psychologia to nauka a nie czary” oznacza nadejście nowej epoki w kulturze – czasu psychologii pozbawionej doświadczenia wewnętrzności, psychologii bez duszy? Za co James Hillman krytykował współczesną psychologię i jaka była jego alternatywna propozycja?

To tylko niektóre z tematów zaplanowanych na najbliższe miesiące. Zapraszamy osoby zainteresowane psychoanalizą, zarówno tą wyrosłą z prac Zygmunta Freuda, jak i Carla Gustava Junga. U swoich początków psychoanaliza byłą mocno zakorzeniona w kulturze, z której wyrosła, z czasem głównym obiektem jej zainteresowania stało się to, co dzieje się w indywidualnych i grupowych procesach terapeutycznych. W trakcie naszych dysksuji zobaczymy, poruszając się na styku historii, filmu, literatury i sztuki, że rozstanie to jest tylko pozorne. Umiejętność symbolicznego czytania zjawisk rzeczywistości kulturowej wciąż jest źródłem odkrywania głębokiej warstwy znaczeniowej. Pozwala pełniej rozumieć oblicze zmieniającego się świata w jego relacji do indywidualnego istnienia.

Spotkania odbywać będą się w Czeladzi i w Warszawie, zaczynając od jesieni 2016 roku i organizowane są przez e-jungian.pl wspólnie z Instytutem Studiów Archetypowych i ReligijnychPolskim Towarzystwem Psychoanalizy Jungowskiej. Moderatorem spotkań czeladzkich będzie dyrektor ISAR – Małgorzata Kalinowska, spotkania warszawskie moderować będzie nasz wicedyrektor – Tomasz Jasiński.

Nadchodzące spotkania