Symbolika krzyża a symbolika narodowa – Klub Dyskusyjny Psychoanaliza Kultury

Lokalizacja: Czeladź

Prowadząca: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

 

Wznowione spotkania Klubu Dyskusyjnego „Psychoanaliza Kultury” rozpoczynamy od tematyki ściśle związanej ze współczesną symboliką pojawiającą się w kulturze zbiorowej. Krzyż w kulturze polskiej od dawna powiązany jest ściśle z tematyką narodową, symbolizując cierpienie w obliczu kolejnych zmagań historycznych. Oznacza również terytorium sakralizacji pamięci zbiorowej, co z jednej strony jest częstą reakcją na zbiorowe utraty, jak wskazują na to prace współczesnych badaczy pamięci zbiorowej i współczesnych psychoanalityków, ale jednocześnie może stać się reakcją obronną przed doświadczaniem procesu żałoby.

W trakcie spotkania skoncentrujmy się na przejawach symboliki krzyża w trakcie ostatnich dwustu lat polskiej historii. Będziemy zastanawiać się, co oznacza dla nas na poziomie zbiorowym jej powrót wraz ze społeczną reakcją na katastrofę smoleńską. Poniżej kilka pytań z obszaru naszego spotkania:

  • Co oznacza w kulturze chrześcijańskiej silne przebudzenie symboliki krzyża w kontekście traumatycznego czasu, czy traumatycznego wydarzenia?
  • Czy można powiedzieć, że polska koncentracja na symbolice krzyża jest rodzajem niepełnej transformacji (wieczne rozpięcie na krzyżu bez wejścia w czas zmartwychwstania)?
  • Jak możemy rozumieć symbolikę krzyża w relacji do doświadczenia traumatycznego (m. in. praca Grega Mogensona: „A Most Accursed Religion”)
  • Czy współczesne znaczenie niesie te same treści, co w przeszłości? Na czym polegają podobieństwa i różnice?

Uczestników prosimy o przygotowanie przykładów z filmu, literatury, języka, współczesnych dyskusji społecznych i politycznych.

Szczegóły wydarzenia:

Czas trwania: piątek 18 stycznia, 18:30-20:00

Cena uczestnictwa: 20 zł

Ilość miejsc: 10

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mailowy: kalinowska@e-jungian.com

 

Klub Dyskusyjny Psychoanaliza Kultury

„Bezpośrednia samoobserwacja na dłuższą metę to za mało, abyśmy byli w stanie poznać samych siebie. Potrzebujemy historii, jako że przeszłość wciąż płynie przez nas setkami strumieni.”

 – James Hillman – „Healing Fiction”

 

psychoanaliza kultury

 

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań koncentrujących się na rozumieniu z perspektywy psychoanalitycznej współczesnych i historycznych zjawisk kulturowych. Czym są kompleksy kulturowe i czy kierują nami w codziennym życiu? Gdzie w zjawiskach społecznych i politycznych mamy do czynienia z mesjanistycznym kompleksem kulturowym Cierpiącego Bohatera i dlaczego wywołuje on w nas skrajne emocjonalne reakcje? Czy możemy powiedzieć, że Polacy to naród, który kieruje się mechanizmem „wybranej traumy”? Jak zmieniło się znaczenie psychoanalizy w kulturze i w codziennym życiu w stosunku do jej początków? Co mówią nam o mechanizmach psychiki zbiorowej współczesne wątki obecne w literaturze i w filmie? Czy slogan „psychologia to nauka a nie czary” oznacza nadejście nowej epoki w kulturze – czasu psychologii pozbawionej doświadczenia wewnętrzności, psychologii bez duszy? Za co James Hillman krytykował współczesną psychologię i jaka była jego alternatywna propozycja?

To tylko niektóre z tematów zaplanowanych na najbliższe miesiące. Zapraszam osoby zainteresowane psychoanalizą, zarówno tą wyrosłą z prac Zygmunta Freuda, jak i Carla Gustava Junga. U swoich początków psychoanaliza byłą mocno zakorzeniona w kulturze, z której wyrosła, z czasem głównym obiektem jej zainteresowania stało się to, co dzieje się w indywidualnych i grupowych procesach terapeutycznych. W trakcie naszych dysksuji zobaczymy, poruszając się na styku historii, filmu, literatury i sztuki, że rozstanie to jest tylko pozorne.

Spotkaniom będą towarzyszyły teksty blogowe na e-jungian.pl w blogu „Psychoanaliza Kultury”. Uczestnicy spotkań mogą wziąć udział we współtworzeniu blogu.

Blog Psychoanaliza Kultury

 

 

Gabinet psychoterapii Małgorzata Kalinowska

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons