Chcemy polecić dziś Państwu wywiad Johna Beebe z Samuelem Kimblesem, autorem książki zatytułowanej „Narracje fantomowe. Ukryty wkład kultury w psychikę”, która ukazała się półtora roku temu nakładem wydawnictwa Rowman & Littlefield.

Magazyn e-jungian jako pierwszy na świecie udostępnia ten materiał szerszej publiczności.


Dr Samuel Kimbles, analityk senior i były prezes Instytutu C.G. Junga w San Francisco, jest jednym z pionierów koncepcji kompleksów kulturowych. Prowadzący tę rozmowę dr John Beebe mówi:

Śledzę prace Sama Kimblesa od samego początku, od jego pierwszego artykułu, w którym wprowadził pojęcie kompleksu kulturowego. Tamten artykuł przedstawiony został w 1998 roku, podczas światowego kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej we Florencji. W tym czasie Dr Kimbles pisał o zagadnieniu szkolenia psychoanalitycznego, zwracając uwagę na aspekty „panaceum i toksyczności” doświadczenia szkoleniowego. W tym samym tekście pisał też o „kompleksie kulturowym” i wprowadził ten termin w nasz późniejszy dyskurs.

Fascynująca rozmowa między dr Johnem Beebe i Dr Samuelem Kimblesem, którą w całości prezentujemy w oryginalnym zapisie wideo, opowiada o tym, jak ów pierwszy artykuł z Florencji doprowadził do powstania książki „Narracje fantomowe…” i całej dyskusji na temat niewidzialności kompleksów. Ten 70-minutowy wywiad został po raz pierwszy pokazany w trakcie ubiegłorocznej międzynarodowej konferencji zatytułowanej „Analiza i aktywizm: społeczny i polityczny wkład psychologii jungowskiej”, która odbyła się w Rzymie.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons