Opublikowana w sierpniu praca zbiorowa From Tradition to Innovation: Jungian Analysts Working in Different Cultural Settings zawiera kolekcję artykułów analityków jungowskich pracujących w obrębie różnych kultur, między innymi w Rosji, Chinach, Polsce, na Litwie, w Południowej Afryce i Meksyku. Autorzy opisują i analizują swoje doświadczenia wiążące się zarówno z prowadzeniem treningu, jak i byciem szkolonymi przez analityków z innych kultur. Książka prezentuje rozwój modeli szkoleniowych w analitycznej psychologii polegających na prowadzeniu treningu w czasem odległych geograficznie miejscach, a szczególnie tak zwanych „podróżnych programów”, rozwiniętych w ciągu ostatnich dwudziestu lat przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Psychologii Analitycznej (IAAP). Będąca ich częścią tak zwana Ścieżka Routerska umożliwiła powstanie programów szkoleniowych z zakresu psychoanalizy jungowskiej w krajach, w których nie było jungowskich Instytutów Szkoleniowych, między innymi w Polsce (w obrębie Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej i Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej).

Autorzy rozdziałów przedstawiają fascynujący opis nowych doświadczeń i pełnych wyzwań międzykulturowych spotkań, które często zabarwione są niedawną społeczną traumą. W każdym z rozdziałów spotykamy zapis wzajemnych doświadczeń i wpływów, a rezultatem jest niosący nowe perspektywy kulturowy komentarz dotyczący współczesności. Jak pokazują kolejne rozdziały, umiejscowienie nowych programów treningowych poza instytucjami o długich tradycjach, w ich własnych kulturach stanowiło wyzwanie dla tradycyjnych modeli szkoleniowych i często prowadziło do stworzenia twórczych i innowacyjnych nowych modeli. Przyniosło również konieczną weryfikację pojęć pod kątem tego, które z nich nadal niosą kluczowe wartości dla praktyki jungowskiej, a które są jedynie przestarzałym przyzwyczajeniem do uwarunkowanych kulturowo postaw.

Publikacja książki przypada na ważny czas, gdy analiza jungowska taka, jaką ją znamy, wydaje się utykać w martwym punkcie w niektórych z zachodnich krajów. Sprawia to, że nowe projekty w krajach, które poszukują sposobów rozwinięcia analitycznej kultury niosą nadzieję na utrzymanie profesjonalnej praktyki o tym charakterze. Książka zawiera głosy zarówno uznanych postaci, jak i niedawno certyfikowanych analityków, popularnych autorów i całkiem nowych. Autorzy rozdziałów pochodzą z dziewięciu krajów, w tym z Rosji, Polski, Izraela, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Niemiec, Szwajcarii i Włoch. Redaktorzy e-jungian.plMałgorzata Kalinowska i Tomasz Jasiński, napisali rozdział 9 – Influenced, Changed, or Transformed? Reflections on Moments of Meeting (tłum.: Poddani wpływom, zmienieni, przemienieni? Refleksje nad momentami spotkania na pograniczu). Opisuje on ich doświadczenie międzykulturowej struktury szkolenia zarówno z perspektywy uczniów, jak i nauczycieli.

Już wkrótce na e-jungian.pl przedstawimy tłumaczenie wywiadu z Jan Wiener i Catherine Crowther dotyczący książki i ich doświadczeń koordynowania treningu jungowskiego w Rosji.

 

Informacja o książce ze strony wydawcy

Wersja angielska wywiadu z Jan Wiener i Catherine Crowther

 

Redaktorzy książki:

Catherine-Crowther-150x150Catherine Crowther jest analitykiem treningowym Society for Analytical Psychology w Londynie (SAP). Przez wiele lat pracowała jako psychiatryczny pracownik socjalny, terapeuta rodzinny i psychoterapeuta młodzieży i dorosłych w służbie zdrowia w Wielkiej Brytanii. Jest przeszłą przewodniczącą Komisji Szkoleniowej SAP i była zaangażowana w superwizję i prowadzenie szkolenia w Wielkiej Brytanii i we Wschodniej Europie. Razem z Jan Wiener zorganizowała Russian Revival Project (1996-2010), program klinicznego i akademickiego szkolenia z zakresu analizy jungowskiej w Rosji. Była również w tym czasie nauczycielem i superwizorem klinicznym w St. Petersburgu. Jest autorem artykułów i rozdziałów dotyczących miedzy innymi ciszy, baśni, momentów spotkania, międzykulturowej wymiany, zaburzeń odżywianai, superwizji i szkolenia.

 

Jan-Wiener-150x150Jan Wiener jest analitykiem treningowym i superwizorem w Society of Analytical Psychology w Londynie, gdzie jest obecnie dyrektorem treningowego działu instytutu. Jest byłym wiceprezesem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), a w latach 2010-2013 była współprzewodniczącą Komisji Szkoleniowej. Do jej szczególnych obowiązków należała odpowiedzialność z Grupy Rozwojowe psychologii analitycznej w Europie Centralnej i Wschodniej. Razem z Catherine Crowther zorganizowała program klinicznego i akademickiego szkolenia w Rosji i była zaangażowana w superwizję i prowadzenie szkolenia od 1996 roku. Od wielu lat wykłada w różnych krajach, jest autorem rozdziałów i artykułów dotyczących między innymi przeniesienia, superwizji, treningu i etyki. Jest również autorem trzech książek. Ostatnia The Therapeutical Relationship: Transference, Countertransference and the Making of Meaning, została opublikowana przez Texas A&M University Press w 2009

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons