• miękka okładka: 454 pages
  • wydawca: Spring Journal, Inc. (January 25, 2016)
  • język: angielski
  • ISBN-10: 1935528742
  • ISBN-13: 978-1935528746

Jest nam  bardzo miło zaprezentować nową książkę wydawnictwa Spring Journal and Books„Europe’s Many Souls: Exploring Cultural Complexes and Identities”. Ostatnie lata przyniosły wzrost zainteresowania kwestiami świadomości i nieświadomości kulturowej w obrębie literatury jungowskiej. Tym razem Joerg Rasche i Thomas Singer zaprosili europejskich analityków jungowskich do wspólnego zastanowienia się nad kluczowymi motywami kultur, z których się wywodzą. Wśród nich znajduje się również rozdział dotyczący polskiego kompleksu kulturowego Cierpiącego Bohatera autorstwa naszej redaktor naczelnej Małgorzaty Kalinowskiej: „The Suffering Hero and Messianism in Polish Cultural Complex” dotyczący podwójnego znaczenia kompleksu – jako struktury pomieszczającej traumatyczne doświadczenie w sytuacji traumy kumulacyjnej, która to struktura jednocześnie przejawia działanie obronne w czasach wyzwań i przemian.

Choć kwestie społeczne i polityczne zmieniają się we współczesnej kulturze europejskiej bardzo szybko,  kompleksy kulturowe mają tendencję do powtarzalnego pojawiania się, ponieważ są wbudowane w poczucie tożsamości dużych grup i organizują się zwłaszcza w burzliwych czasach. Kompleksy wzbudzają silne emocje i czasem prowadzą do retraumatyzacji.  W „Europe’s Many Souls” analitycy jungowscy zgłębiają tematykę kompleksów kulturowych i tożsamości swoich rodzimych kultur i narodów poszukując nowych odpowiedzi na stare pytania: Co sprawia, że czujemy się u siebie we własnej kulturze? W jaki sposób tradycje i narracje kształtują poczucie kulturowej jaźni i tożsamość? Na czym polegają wzajemne różnice? Poszukiwanie zrozumienia dynamiki kompleksów kulturowych wymaga wiedzy z zakresu historii, ekonomii, socjologii, antropologii, geografii, psychologii, religii, literatury i poezji, a jednocześnie, ponieważ każdy kompleks zorganizowany jest wokół emocjonalnego rdzenia, badanie kompleksów kulturowych nie ogranicza się do tych dziedzin. Każdy autor i czytelnik angażuje się w konfrontację ze swoimi emocjami, uprzedzeniami i projekcjami. Kształt idei i uczuć, których źródłem jest kompleks kulturowy może być trudny do określenia, i zmienny przy jednoczesnym długotrwałym utrzymywaniu się uczuć i idei, których źródłem jest kompleks. Kulturowe kompleksy istniejące w psychice indywidualnych i grup nie zawsze stanowią spójne połączenie faktów i wydarzeń, a jednocześnie kształtują doświadczenie bycia obywatelem określonego europejskiego miasta, regionu, czy kraju.

 

Europe's Many Souls front and back final

 

Redaktorzy wydania

Tom-SIngerDr Thomas Singer – psychoanalityk jungowski, psychiatra, absolwent Yale Medical School, analityk treningowy w Instytucie C. G. Junga w San Francisco. Autor i redaktor wielu książek i artykułów, jego teksty dotyczą teorii jungowskiej, polityki i psychologii. Dr Singer jest jednym z Jungistów z grupy zlokalizowanej w San Francisco, która podąża ścieżkami prac dr Hendersona, dotyczących starożytnych i współczesnych wątków. Współautor m. in. „The Vision Thing”, „The Cultural Complex”, „Ancient Greece, Modern Psyche”, „Placing Psyche””, „Psyche and the City: A Soul’s Guide to the Modern Metropolis”, „Initiation: The Living Reality of an Archetype”, „Listening to Latin America”, „Who’s the Patient Here? Portraits of the Young Psychotherapist.” Jest redaktorem serii wydawniczej „Psychologia analityczna i współczesna kultura” wydawnictwa Spring Journal and Books, w obrębie której opracował serię książek dotyczących kompleksów kulturowych w różnych częściach świata. Jest obecnym prezesem Archiwum Badań nad Archetypową Symboliką (ARAS).

 

RascheDr Joerg Rasche, psychoanalityk jungowski, psychiatra dziecięcy. Kształcił się w analizie jungowskiej w Berlinie i Zurichu, gdzie studiował również terapię sandplay u Dory Kaff. Pracuje w prywatnej praktyce w Berlinie. Przez wiele lat był prezesem Niemieckiego Towarzystwa Jungowskiego (DGAP), był również wiceprezesem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP). Obecnie jest prezesem Niemieckiego Towarzystwa Terapii Sandplay (DGST). Z wykształcenia jest również muzykiem, opublikował wiele artykułów i kilka książek na temat mitologii, muzyki, terapii sandplay i analitycznej psychologii. Był również członkiem komitetów redakcyjnych jungowskich czasopism. Dr Rasche przez wiele lat prowadził seminaria z ramienia IAAP w krajach Europy Środkowej, w tym w Polsce, współpracował z Polskim Towarzystwem Psychologii Analitycznej i Polskim Towarzystwem Psychoanalizy Jungowskiej. W 2012 roku został uhonorowany przez prezydenta Polski  Złotym Krzyżem Zasługi w uznaniu pracy społecznej na rzecz relacji polsko-niemieckich.

 

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons