Termin spotkania: piątek 8 kwietnia 2016

Najbliższe spotkanie Klubu Dyskusyjnego będzie dotyczyło zjawiska „hejtu”. Czy „hejt” to to samo, co „mowa nienawiści” i czy jest używany w takich samych społecznych/kulturowych kontekstach (i dlaczego „mowa nienawiści” a nie „język nienawiści”)? Czy częstość występowania tego określenia w ostatnim czasie to nasilenie agresji, czy samo w sobie staje się zjawiskiem agresywnym? O czym świadczy przyjęcie angielskiego słowa zamiast rodzimych określeń typu „nienawiść”, „wrogość”, „przemoc”? Czy „hejt” nasilił się w miarę powszechności społecznych kontaktów w przestrzeni internetowej, a może ona sama jako nowy rodzaj przestrzeni kulturowej jest jego źródłem?

Określenia ze świadomości zbiorowej, takie jak „hejt”, czy „mowa nienawiści” nie tylko wyrażają bieżące trendy w kulturze, są jednocześnie wyrazem zjawisk zachodzących w nieświadomości kulturowej. W tym wypadku często wiążą się z polaryzacjami (biegunowościami): prawda-nieprawda, dobro-zło, my-wy, które w teorii psychoanalitycznej wiązane są z mechanizmami rozszczepiennymi, a w analizie jungowskiej sygnalizują aktywację kompleksów kulturowych. Oba te zjawiska mogą sygnalizować zwiększony poziom napięcia w kulturze w związku z zachodzącymi przemianami, i/lub uruchomienie się trudnych treści z doświadczenia zbiorowego (tak jak na przykład w wypadku niedokończonej żałoby, co jest ciekawą hipotezą w związku z nasileniem się napięć społecznych po katastrofie smoleńskiej w ostatnich latach).

Będziemy zastanawiać się nad zjawiskiem hejtu zarówno z perspektywy lokalnej kulturowej, jak i w kontekście zmian globalizacyjnych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych punktami stycznymi psychoanalizy i kultury.

Informacje o spotkaniu

Moderator spotkania: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

Miejsce spotkania: Gabinet analityczny, Czeladź, ul. Żabia 12

Cena uczestnictwa: 20 zł
Prosimy mailowe potwierdzenie pierwszorazowego uczestnictwa: kalinowska@e-jungian.com
ilość miejsc: 12

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons