Wydawnictwo KR, Warszawa 2010
przekład: Robert Reszke
język oryginału: niemiecki
Legenda o Świętym Graalu ma wielki wpływ na naszą cywilizację i kulturę. Graal jest pradawnym celtyckim symbolem obfitości i chrześcijańskim symbolem odkupienia i wiecznego życia – jako naczynie, w które Józef z Arymatei zebrał krew Chrystusa w chwili zdjęcia jego ciała z krzyża.. Dzięki temu daje ważną perspektywę rozumienia ludzkiego poszukiwania nadrzędnej życiowej wartości i znaczenia.
Emma Jung, żona wybitnego psychiatry szwajcarskiego Carla Gustava Junga, książkę o Świętym Graalu uczyniła dziełem życia, poświęciła jej trzydzieści lat. W 1955 roku śmierć przerwała jej pracę; na życzenie Junga dzieło podjęła wybitna analityczka Marie-Louise Franz i doprowadziła je do końca. Ich analiza prezentuje legendę o świętym Graalu jako doniosłą w kontekście współczesnego życia. Łącząc narrację i interpretację autorki pokazują nam, że odzwierciedla ona nie tylko podstawowe ludzkie problemy, ale również dramatyczne wydarzenia psychiczne formujące naszą chrześcijańską kulturę.
Legenda o św. Graalu jest pięknym przykładem zastosowania teorii jungowskiej do rozumienia całości opowieści zamiast do wyizolowanych archetypowych motywów. Praca ta jest poparta solidniejszymi badaniami niż większość z jungowskich studiów, a jednocześnie zachowuje głęboko duchowy aspekt. Cudowna książka.
-Robert Segal, University of Lancaster, redaktor książęk Jung on Mythology i The Gnostic Jung
Emma Jung
Emma Jung (Emma Rauschenbach Jung) – 30 marzec 1882 – 27 listopad 1955. Żona Carla Gustava Junga. Emma interesowała się pracami męża i sama została uznaną analityczką. Szczególnie interesowała się legendą św. Graala i kobiecym rozwojem z perspektywy analitycznej. Jej prace to między innymi „Animus i Anima”, „Legenda Graalowa”. Więcej o życiu i pracy Emmy Jung można przeczytać w opublikowanej w 2014 książce Imeldy Gaudissart „Love and Sacrifice: The Life of Emma Jung”
Marie-Louise von Franz
Marie-Louise von Franz urodziła się jako córka austriackiego barona; od roku 1918 zamieszkała w Szwajcarii – w 1932 roku otrzymała obywatelstwo szwajcarskie. Studiowała na Uniwersytecie Zuryskim, gdzie otrzymała doktorat z filologii klasycznej. Od roku 1934 współpracowała z Carlem Gustavem Jungiem – współpraca ta trwała aż do jego śmierci (1961).
Marie-Louise von Franz dała się poznać jako znawczyni problematyki alchemicznej – uzupełniła pracę Carla Gustava Junga „Mysterium Coniunctionis” interpretacją „Aurora consurgens” – opublikowanego w 1957 roku dokumentu alchemii chrześcijańskiej; ukończyła i wydała rozpoczętą przez Emmę Jung pracę „Die Graalslegende in psychologische Sicht” („Legenda graalowa w perspektywie psychologicznej”). Przez wiele lat von Franz pracowała jako wykładowca i analityk szkolny w Instytucie Carla Gustava Junga w Zurychu. Otrzymała tytuł honorowego prezesa Centrum Badawczo-Edukacyjnego Psychologii Głębi (Forschungs- und Ausbildungszentrum für Tiefenpsychologie nach C. G. Jung und Marie-Louise von Franz).
W 1974 roku razem z kilkoma uczniami (René Malamud, Willi Obrist, Alfred Ribi, Paul Walder) powołała do życia Fundację Psychologii Jungowskiej, mającą za zadanie popieranie badań oraz rozpowszechnianie myśli jungowskiej. W należącym do Fundacji wydawnictwie publikowała serię Jungiana.
[…] przez Emmę Jung pracę „Die Graalslegende in psychologische Sicht” („Legenda graalowa w perspektywie psychologicznej„). Przez wiele lat von Franz pracowała jako wykładowca i analityk szkolny w Instytucie […]