Wywiad z Marie Louise von Franz należący do cyklu „Wspominając Junga”, w którym znalazły się między innymi również wywiady z Josephem Hendersonem i Laurensem van der Postem, przeprowadzony został w 1979 roku. Von Franz wspomina relację z Carlem Gustavem Jungiem, mówi o jego życiu i pracach. Poniżej tłumaczenie fragmentu wywiadu (kliknięcie na zdjęcie nagłówkowe otwiera video z angielską pełną wersją wywiadu):

 

jung-and-von-franzPytanie: Zastanawiam się, czy są jakieś anegdoty o tym, jak natknęła się pani na cień Junga, i czy kiedykolwiek sprawiło to pani przykrość, albo poczuła się pani rozczarowana, albo…

Marie Louise von Franz: Tak naprawdę raz tylko wpadłam na jego animę. Przyszłam na swoją godzinę, a on był wyraźnie w animusie, ale nie bardzo. Od razu zaczął: „Jest pani w animusie i nie da się zupełnie z panią dzisiaj rozmawiać” i tak dalej. Naprawdę krzyczał na mnie, a ja zaczęłam płakać, czego nienawidził. Po chwili wściekłam się i zaczęłam sama na niego krzyczeć, więc krzyczeliśmy na siebie nawzajem przez dłuższą chwilę. Potem poszłam do domu, gdzie znowu płakałam i czułam się absolutnie beznadziejnie. Następnego ranka zadzwoniła do mnie jego sekretarka i powiedziała: „Profesor Jung chciałby panią widzieć, jeżeli miałaby pani chwilę to ma czas o 11:00.” A ja powiedziałam: „Oczywiście” i poszłam do niego. Weszłam do jego domu, miał wtedy 68 czy 70 lat. Wie, pani, był wielkim mężczyzną. Podniósł się z wysiłkiem, ukłonił mi się bardzo uprzejmie i powiedział: „Bardzo panią przepraszam, że wezwałem panią do siebie, ale chciałbym przeprosić, byłem wczoraj w animie. Nie mogę pani opowiedzieć o szczegółach tej sprawy, ale zdarzyło mi się wczoraj coś bardzo nieprzyjemnego tuż przed pani sesją i nie miałem czasu się pozbierać. Niestety nie mogę pani powiedzieć, co to było, bo to prywatna sprawa, ale chciałbym przeprosić.” Wtedy spotulniałam i powiedziałam: „Ja też chciałabym przeprosić.”

Ale muszę powiedzieć, że gdy wróciłam do domu, pomyślałam: „Teraz mam do tego człowieka większe zaufanie niż wcześniej”, bo wiedziałam, że gdy będzie między nami nieporozumienie, a takie rzeczy zawsze się zdarzają w długich relacjach, albo gdy zderzą się ze sobą nasze negatywne strony, on zawsze się tym zajmie, zobaczy to, i wyciągnie rękę.”

 tłum. Małgorzata Kalinowska

 

Wspominając Junga

Seria „Wspominając Junga” prezentuje ciepły, szczery i intynmny obraz niesamowitej kreatywności i człowieczeństwa Carla Gustava Junga. Razem dają bogaty wgląd w opowieści ilustrujące głębię jego odkryć i ich znaczenie dla naszego życia, indywidualnie i zbiorowo.

 

Więcej informacji na stronie C. G. Jung Institute of Los Angeles

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons