Nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka ukazało się nowe wydanie klasycznej pozycji w obrębie literatury Jungowskiej – Psychologii C. G. Junga autorstwa Jolande Jacobi. Książkę przetłumaczyli Gregor Glodek (analityk Jungowski, członek PTPJ) i Grażyna Glodek.
Psychologia C.G. Junga stanowi podwaliny współczesnej psychologii w szczególności, a w szerszym aspekcie – jest niezaprzeczalnym wkładem w kulturę europejską XX wieku. Wybitna psychoanalityczka, uczennica, a potem współpracownica Junga, Jolande Jacobi w swej książce przedstawia główne wątki teorii oraz bogactwo myśli szwajcarskiego psychologa.
Praca została podzielona na dwie części: teoretyczną oraz opisującą praktyczne zastosowanie psychoanalizy. Krótka biografia Junga, bibliografia jego prac i tłumaczeń na język polski oraz skorowidz pojęć psychologii głębi posłużą tym czytelnikom, którzy pragną poszerzyć swą wiedzę o nowoczesnej psychologii.
To lektura obowiązkowa nie tylko dla studentów psychologii i innych kierunków humanistycznych, ale także dla wszystkich zainteresowanych odkrywaniem tajemnic ludzkiej psychiki.
Jolande Jacobi urodziła się w 1890 r. w Budapeszcie. Studiowała w Wiedniu, gdzie obroniła pracę doktorską z psychologii. W 1938 r. przeniosła się do Zurychu. W 1927 r. została uczennicą Carla Gustava Junga i współpracowała z nim aż do jego śmierci. Była psychoterapeutką, prowadziła kursy z dziedziny psychologii, socjologii i religii. Była inicjatorką założenia Instytutu C.G. Junga. Kierowała też kursami psychologii jungowskiej dla lekarzy z całego świata.
Jest autorką wysoko cenionych na całym świecie publikacji z psychologii głębi. Do najważniejszych należą monografie: Die Psychologie von C.G. Jung (1940), Kompleks, Archetypus, Symbol in der Psychologie C.G. Jungs (1957), Frauenprobleme, Eheprobleme (1968), Vom Bilderreich der Seele (1969), Die Seelenmaske, Einblick in die Psychologie des Alltags (1971; wyd. pol. Zamaskowanie, Obserwacje z psychologii życia codziennego), Der Weg zur Individuation (1971). Jacobi opublikowała także antologię tekstów Paracelsusa – Paracelsus, Lebendiges Erbe.
Zostaw odpowiedź