Czas teraźniejszy i czas, który minął,

Razem obecne są chyba w przyszłości,

A przyszłość jest zawarta w czasie, który minął.

Jeżeli wszelki czas jest teraźniejszy wiecznie,

Niczym okupić nie daje się czas.

Co mogło było być, jest abstrakcją

I ciągle trwa jako możliwość.

  • T. S. Elliot, tłum. Cz. Miłosz

 

Gdyby ktoś zapytał mnie, co było u początków e-jungian.com, który jest „rodzicem” naszego polskiego serwisu, byłoby mi bardzo trudno wskazać jakiś określony moment, który mogłabym uznać za narodziny magazynu. Czy mogłaby nim być dawno już obecna we mnie i w moich współredaktorach tendencja do budowania poczucia historycznej ciągłości wiedzy odnoszącej się do psychologii jungowskiej, kolekcjonowania książek, artykułów, notatek, obrazów? A jeżeli tak, czy jest to zwykłe kolekcjonerstwo, czy przez wszystkie te nasze półki, pliki i foldery manifestuje się daleko głębsza potrzeba? James Hillman powiedział kiedyś (1), że tworząc historyczną narrację sprawiamy, że wydarzenia zaczynają żyć pomiędzy  czasem tu i teraz, a tym, co było dawno, dawno temu. I chyba ta właśnie myśl dźwięczała w nas głęboko, gdy wyobraziliśmy sobie naszą stronę, nawet przed początkiem tworzenia jej projektu, gdy tworząc naszą własną opowieść na temat tego, co spotkaliśmy, co wiemy, układaliśmy w jeden kształt wszystko to, co narodziło się pomiędzy – pomiędzy nami, a ludźmi, którzy odcisnęli swój ślad na naszych jungowskich ścieżkach, pomiędzy słowami, a obrazami, pomiędzy teraz i dawno temu. Z wszystkich tych i wielu innych myśli narodził się projekt pierwszej naszej strony rok temu, jej żywej i dynamicznej przestrzeni, przemawiającej równie żywo obrazami jak słowami.

Wszystko zaczęło się więc od wyobraźni. Hillman dodałby tu, że wyobraźnia pozwala zachować do wydarzeń dystans, i nadaje im powagi odzwierciedlając je w obrazach. Stąd potrzeba tworzenia historycznej ciągłości jest blisko powiązana z wyobraźnią, a jednak nie musi rościć sobie praw do tworzenia systemów dokładnej i sprawdzonej wiedzy historycznej, jak to jest w przypadku podręczników historii, wyraża raczej głęboką tęsknotę za jakiegoś rodzaju interakcyjną przestrzenią żywych ludzkich relacji. Ci z nas, którzy zaangażowani są w psychologię jungowską, czy to profesjonalnie, czy na drodze osobistej pasji, wiedzą, jak mocno wpłynęły na nas słowa tych, co przed nami i tych, których współcześnie spotykamy.

Zrzut ekranu 2015-10-12 o 16.28.03

Odwiedziny na e-jungian.com 2014-2015

Doświadczenie korzeni i tradycji, które są blisko powiązane z chwilą obecną i sięgają w przyszłość, to główna idea naszych stron. Pierwsza, angielska wersja spotkała się z doskonałym międzynarodowym przyjęciem, i jak nasz redaktor naukowy, Tomek Jasiński, pisze w swoim poście z okazji pierwszej rocznicy, w ciągu ubiegłego roku miała 41 tysięcy odsłon – 22 tysięcy odwiedzin, czasem z tak odległych od nas geograficznie, czy kulturowo i mało znanych dla nas krajów jak Nepal, Etiopia, Kirgistan, Zimbabwe, Ghana, Kenia, Sri Lanka czy Nigeria,

Mamy dziś wielką przyjemność powitać Państwa na e-jungian.pl – polskiej wersji magazynu, i zaprosić Was do współtworzenia jej Waszymi odwiedzinami, komentarzami na stronie i w mediach społecznościowych, i nadsyłanymi tekstami. Psychologia jungowska w Polsce ma długą tradycję, i nadal aktywnie rozwija się, zarówno w kręgach psychoterapeutycznych, jak i związanych z literaturą, filozofią, kulturą. W naszych publikacjach będziemy odwoływać się zarówno do polskiej tradycji psychologii analitycznej, jak i do jej światowego rozwoju, będziemy przedstawiać ważne książki o długiej historii wpływu na myśl jungowską, jak i nowości wydawnicze, kluczowe postaci i chwile, które pchnęły jej rozwój w nowym kierunku. W naszej sekcji „wydarzenia” znajdą Państwo informacje o konferencjach, seminariach i warsztatach z zakresu psychologii jungowskiej – zależy nam szczególnie na prezentowaniu wydarzeń polskich i naszych najbliższych sąsiadów, ale będziemy zamieszczać również informacje o kluczowych międzynarodowych konferencjach. Psychoterapeuci zainteresowani możliwością szkolenia w analizie jungowskiej znajdą informacje o instytucjach tym się zajmujących w Polsce i na świecie w sekcji „organizacje”. Na naszym blogu redaktorskim znajdą Państwo informacje o rozwoju strony, nowych jej kierunkach i naszych planach na przyszłość.

O nowych sekcjach magazynu będziemy informować Państwa na bieżąco. Nasze doświadczenie pracy z e-jungian.com sprawia, że pomysłów nam nie brakuje. Mamy nadzieję, że spotkanie z e-jungian.pl wraz z jego słowem, obrazem i dźwiękiem da wam tak wiele radości, jak daje nam tworzenie naszego magazynu.

 

Małgorzata Kalinowska 

Redaktor naczelny e-jungian.pl

 

Źródła

(1). James Hillman (1998), Healing Fiction, Spring Publications

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons